Darbe Girişiminden Referandum Sürecine: Diyarbakır’dan İzlenimler

Vahap Coşkun’un kaleme aldığı “Darbe Girişiminden Referandum Sürecine: Diyarbakır’dan İzlenimler” raporu, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminden 16 Nisan referandumuna uzanan süreçte Diyarbakır’ın ve Güneydoğu bölgesinin ruh haline odaklanıyor.

Rapor, farklı toplumsal kesimlerin son dönemde yaşanan sosyal ve siyasal gelişmelere nasıl baktığını anlamayı hedefleyen “Türkiye’de Toplumsal Uzlaşı” projesi çerçevesinde gerçekleştirilen saha çalışmasının bulgularına dayanıyor.

Çalışma kapsamında, Diyarbakır’da Ocak – Şubat (2017) aylarında bölgeden siyasi aktörler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri ve akademisyenler ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirildi ve bir grup toplantısı yapıldı. Çalışmanın daha sonraki aşamasında Diyarbakır’da, sosyal ve siyasal gelişmelere farklı perspektiflerden yaklaşan çeşitli toplumsal aktörlerin bir çalıştayda bir araya gelmesi sağlandı. Çalıştaya bölgede etkin sivil toplum örgütü temsilcileri, akademisyenler, iş insanları, avukatlar katıldı.

Rapor, son dönemde yaşanan sosyal ve siyasal gelişmeleri Diyarbakır’ın gözünden değerlendirmek, Kürt toplumunun taleplerini belirlemek ve bu talepleri karşılayacak somut politika önerilerini kamuoyuna sunmayı amaçlıyor.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: