Kadro

PODEM kadrosu sivil toplum, medya ve akademi alanlarında çalışmalar yapmış ve deneyim kazanmış profesyonellerden oluşmaktadır.

Aybars Görgülü

Projeler Yöneticisi
aybars.gorgulu@podem.org.tr

Aybars Görgülü, Siyaset Bilimi doktora derecesini 2013 yılında Sabancı Üniversitesi’nden almıştır. Lisans derecesini 2005 yılında Sabancı Üniversitesi Toplumsal ve Siyasi Bilimler Bölümü’nde, yüksek lisans derecesini ise 2006 yılında Fransa’nın Clermont-Ferrand I Üniversitesi’nde Diplomasi ve Uluslararası Kariyer alanında tamamlamıştır.

TESEV (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı) Dış Politika Programı’nda Program Yöneticisi olarak görev almış Aybars Görgülü, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi için gerçekleştirilen sivil toplum çalışmalarında aktif olarak yer almıştır. Halihazırda PODEM’de Proje Yöneticisi olarak görev yapmaktadır.

Ayşe Üstünel Yırcalı

Genel Direktör
ayse.yircali@podem.org.tr

Ayşe Üstünel Yırcalı, lisans eğitimini ABD’nin Brown Üniversitesi’nde 1997’de tamamlamış, ekonomi ve tarih bölümlerinden çift lisans diploması almaya hak kazanmıştır. Siyaset Bilimi lisansüstü derecesini 2005 yılında Sabancı Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 1997-2001 yılları arasında, Türkiye’nin önde gelen yatırım bankalarından biri olan Global Menkul Değerler’de Araştırma Analisti olarak çalışmıştır. 2001 yılında TESEV kadrosuna Proje Yöneticisi olarak katılmış; vakıfta iletişim direktörü, araştırmacı, koordinatör olarak farklı görevlerde bulunduktan sonra, 2012 – 2015 döneminde vakfın Genel Direktörlüğünü yürütmüştür.

Yırcalı, yolsuzlukla mücadele, çözüm süreci, Türkiye’nin yeni anayasası konularında saha araştırmalarında ve yayınlarda yer almıştır. PODEM’in kurucu üyesi ve Genel Direktörüdür.

Emre Ertuğrul

Mali ve İdari İşler Yöneticisi
emre.ertugrul@podem.org.tr

Emre Ertuğrul, lisans derecesini Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden almıştır. 2001 – 2010 yılları arasında ÇEBİTEKS TEKS. A.Ş.’ de Muhasebe ve Finans Personeli, 2011 – 2015 aralığında TESEV’de Mali ve İdari İşler Sorumlusu olarak çalışmıştır. PODEM’ e Temmuz 2015’ de katılan Emre Ertuğrul, Mali ve İdari İşler Yöneticisi olarak görev yapmaktadır.

Özge Genç

Araştırma Direktörü
ozge.genc@podem.org.tr

Özge Genç, lisans derecesini 2003 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde; yüksek lisans derecesini 2004 yılında Londra Üniversitesi’ne bağlı School of Oriental and African Studies’de (SOAS) Uluslararası Siyaset ve Orta Doğu alanında tamamlamıştır. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi bölümünde doktora çalışmalarını sürdüren Genç, Ağustos 2009 – 2010 arasında ABD’deki Columbia Üniversitesi Orta Doğu Enstitüsü’nde Misafir Araştırmacı olarak bulunmuştur.

2006’dan bu yana TESEV Demokratikleşme Programı’nda çeşitli görevlerde çalışan Genç, 2012 – 2015 yılları arasında Program Direktörlüğünü üstlenmiştir. PODEM’in kurucu üyelerinden olan Genç, aynı zamanda Araştırma Direktörü olarak Barış Süreçleri ve  Çatışma Dönüşümü, Güvenlik ve Demokrasi, Polis Reformu, Yargı, Adalet ve Hukuk, Anayasa Reformu ve Din – Devlet – Toplum alanlarındaki araştırma ve savunuculuk faaliyetlerini yürütmektedir. Din ve Vicdan Özgürlüğü, Kürt meselesi ve Anayasa Reformu konularında yayınları bulunmaktadır.

Sabiha Senyücel Gündoğar

Araştırma Direktörü
sabiha.senyucel@podem.org.tr

Sabiha Senyücel Gündoğar, lisans derecesini Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi üzerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden almış, Hollanda Leiden Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmalarına devam etmiştir. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi siyaset bilimi programında çalışmalarına devam etmektedir. TESEV Dış Politika Programı’nda on iki sene çalışan Gündoğar, 2011-2015 arası programın direktörlüğünü üstlenmiştir. 2009 – 2013 yılları arasında TESEV yayınlarından çıkan Ortadoğu’da Türkiye Algısı araştırmasının yazarları arasındadır.

Senyücel, PODEM’in kurucu üyelerindendir ve Araştırma Direktörü olarak görev yapmaktadır. Son dönemde Türkiye’ye Suriye’den artan göçün etkileri ve Ermenistan dışında yaşayan Ermeni nüfusu üzerine çalışmaları olmuştur, halen de devam etmektedir. Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye dış politikası üzerine yurt içi ve yurt dışında yayınlara katkı vermektedir.

Zeynep Gülöz

Proje Koordinatörü
zeynep.guloz@podem.org.tr

Zeynep Gülöz, lisans eğitimini Sosyoloji ve Felsefe bölümlerinden çift lisans programı ile 2012 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Yüksek lisans derecesini Fransa’nın Paris 1 Panthéon – Sorbonne Üniversitesi’sinde Siyaset Bilimi bölümünden, “Türkiye’de Siyasi Kimlik ve ‘Öteki’ Söylemi Arasındaki İlişki” üzerine hazırladığı tez çalışmasıyla almaya hak kazanmıştır. PODEM kadrosuna Ocak 2016’da Proje Koordinatörü olarak katılmıştır.

Gülşah Dark

Proje Sorumlusu
gulsah.dark@podem.org.tr

Gülşah Dark lisans derecesini 2012 yılında İstanbul Üniversitesi’nin İngilizce Mütercim-Tercümanlık bölümünden almıştır. Yüksek lisans eğitimini 2013 yılında İngiltere’deki University of Surrey’in Çeviribilim bölümünde AB kurumlarında Konferans Çevirisi uygulamaları üzerine hazırladığı tez çalışmasıyla tamamlamıştır. 2014 – 2017 yılları arasında Daily Sabah gazetesinde çevirmen ve editör pozisyonlarında çalışmıştır. PODEM ekibine Mart 2017’de Proje Sorumlusu olarak katılmıştır.

Emir Bayburt

Proje Sorumlusu
emir.bayburt@podem.org.tr

Emir Bayburt 2015 yılında Tel Aviv Üniversitesi’nin Uluslararası Sosyal Bilimler Lisans Programı’ndan mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine Tel Aviv Üniversitesi’nin Orta Doğu Çalışmaları Programı’nda devam ederek çalışmalarını 2016 yılında tamamladı. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi boyunca, Moshe Dayan Orta Doğu ve Afrika Çalışmaları Merkezi bünyesinde bulunan öğretim üyeleri ile çalışmalar yaptı. Çalışmalarının odak noktası Cumhuriyet ve yakın dönem Türkiye’sinde laiklik, demokrasi ve eğitim oldu. PODEM’de Proje Sorumlusu olarak çalışıyor.