PODEM, 14 ve 15 Nisan 2016’da, Diyarbakır ve Urfa’da, bölgeden iş dünyası mensuplarının katılımıyla, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin son dönemde karşılaştığı sorunlar ile barış ve sosyoekonomik kalkınma için atılması gereken adımları değerlendirmek üzere iki çalıştay düzenledi.

Bölgeden seçili iş dernekleri temsilcilerini bir araya getiren toplantılarda, çatışma ve barış süreçlerini deneyimlemiş Güney Afrika ve Kolombiya’dan iş insanları, barış süreçlerinde üstlendikleri uzlaştırıcı role ve çatışma sonrası sosyo-ekonomik kalkınmanın tesisine yönelik tecrübelerini aktardılar.

Toplantılarda ayrıca önümüzdeki dönemde, orta ve uzun vadede Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin sosyal ve ekonomik kalkınması için projeler değerlendirildi.

Güney Afrika’da Apartheid rejiminin iki tarafındaki iş dünyası mensuplarını, 1988 – 1994 yılları arasında bir araya getirerek üzerinde uzlaşılmış bir anayasal çözüm için baskıda bulunmuş “Consultative Business Movement” (İstişari İş Dünyası Hareketi) adlı oluşumun direktörü Theuns Eloff’un sunumunu buradan görüntüleyebilirsiniz.

Kolombiya’daki barış sürecinde önemli bir rolü olan Kolombiya Entegrasyon Ajansı’nda Danışmanlık ve Koordinatörlük yapmış Sergio Triana’nın sunumunu buradan görüntüleyebilirsiniz.

 

TARİH 2016-04-14 - 15/04/2016 ORGANİZATÖR PODEM LOKASYON Sur, Diyarbakır
Diyarbakır, Türkiye
×
PREVIOUS
NEXT