PODEM, Raoul Wallenberg Enstitüsü ve Londra merkezli Democratic Progress Institute (DPI) ile işbirliğinde, 10 – 12 Mayıs 2016 tarihlerinde Londra ve Belfast’e, polis denetim mekanizmalarının iyi örneklerini incelemek, Türkiye için sivil ve etkin bir polis gözetim sistemi için referans noktaları belirlemek üzere bir çalışma ziyareti düzenledi.

Çalışma ziyaretinin Londra ayağında, ilk olarak Londra Üniversitesi Birkbeck College’dan Dr Mike Hough ile İngiltere ve Galler’deki polis teşkilatının yapısına dair bilgi alındı. Daha sonra İngiltere ve Galler’deki polis şikayet sistemini düzenleyen ve kontrol eden  Independent Police Complaints Commission (IPCC) ve polis birimlerinin teftişiyle sorumlu, etkinlik ve verimlilik ölçümünü yürüten Her Majesty’s Inspectorate of Constabulary (HMIC) temsilcileriyle kurumların işleyişine dair görüşüldü.

Çalışma ziyaretinin Belfast ayağında, Birleşik Krallık yönetimine bağlı Kuzey İrlanda Ofisi ve Kuzey İrlanda’daki polis reformundan sorumlu Adalet Bakanlığı temsilcileri ile görüşüldü. Polis reformu sürecinde rol oynamış emekli polis, Co-operation Ireland‘ın kurucularından Peter Sheridan OBE ve Belfast Belediyesi’nde birim müdürü olarak görev alan emekli polis memuru Nigel Grimshaw ile birebir görüşmeler yapıldı. Buna ek olarak, toplumdan polisin uygulamalarına yönelik şikayet alıp bağımsız soruşturmalar yürüten Kuzey İrlanda Polis Ombudsmanı Michael Maguire ziyaret edildi. Çalışma ziyareti, Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı’nı (PSNI) denetlemekle yükümlü Northern Ireland Policing Board‘da devam etti. Çatışma çözümleri ve polislik üzerine çalışan sivil toplum kuruluşu Intercomm ve Belfast Queen’s Üniversitesi’nden, “Policing for Peace in Northern Ireland: Change, Conflict and Community Confidence” kitabının yazarı Dr Joanne Murphy ile fikir alışverişinde bulunuldu.

Çalışma ziyaretine, Polis Akademi’sinden akademisyenler ve güvenlik sektörünün reformu üzerine çalışan uzmanlar katıldı.

Çalışma ziyaretinin programını buradan görüntüleyebilirsiniz. Fotoğraflar için tıklayınız.

Independent Police Complaints Commission (IPCC)’den David Knight’ın yaptığı sunumu buradan, Kuzey İrlanda Polis Ombudsmanı Michael Maguire’ın yaptığı sunumu buradan görüntüleyebilirsiniz.

Intercomm’un Kuzey İrlanda’daki polis reformu tecrübesine dair raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Çalışma ziyareti üzerine Polis Akademisi’nden Ayşe Çolpan Kavuncu’nun kaleme aldığı izlenim yazısına buradan, A. Erkan Koca’nın yazısına buradan, Bayram Ali Soner’in yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 

TARİH 2016-05-10 - 12/05/2016
×
PREVIOUS
NEXT