Yükleniyor Etkinlikler

« All Etkinlikler

Türkiye’nin Yeni Düşünce Kuruluşu PODEM Kuruldu

  • Bu event geçti

9 Nisan, 2015 @ 5:00 pm - 7:00 pm

Şubat 2015’te İstanbul’da kurulan düşünce kuruluşu PODEM’in birinci genel kurul toplantısı 9 Nisan 2015 Perşembe günü yapıldı.

PODEM’in kurucu üyeleri Aybars Görgülü, Ayşe Yırcalı, Bekir Berat Özipek, Can Paker, Cuneyd Zapsu, Ebru Özdemir, Erdal Aksoy, Etyen Mahçupyan, Fırat Çeçen, Hamdi Akın, Hatice Uçum, Kerim Paker, Mehmet Uçum, Murat Vargı, Nur Kırmızıdağ, Oral Çalışlar, Özge Genç, Rona Yırcalı, Sabiha Senyücel, Serdar Bilgili, Serdar Erener, Süleyman Seyfi Öğün, Vahap Coşkun’dur.

Yönetim Kurulu’na Can Paker (Başkan), Cuneyd Zapsu (Başkan Yardımcısı), Erdal Aksoy (Başkan Yardımcısı), Ebru Özdemir, Murat Vargı, Oral Çalışlar, Rona Yırcalı, Serdar Erener, Süleyman Seyfi Öğün seçilmiştir.

PODEM’in vizyonu demokrasinin tüm kurumsal ve hukuksal altyapısı ile var edildiği; demokrat zihniyetin, toplumsal barışın ve adaletin hakim olduğu; bölgesel ve küresel düzeyde barış ve adalet ortamının tesis edilmesinde etkisi artan bir Türkiye’nin inşasına katkıda bulunmaktır. Misyon, Türkiye toplumunun ve Türkiye ile ilişkisi olan diğer toplum ve devletlerin değişen dinamiklerini araştırmalar aracılığı ile anlamak ve analiz etmek; elde edilen bulguların ışığında politika önerileri sunmaktır.

PODEM’in araştırma ve faaliyetleri şu başlıklar altında yürütülecektir:
Barış ve Çözüm Süreci; Güvenlik ve Demokrasi; Anayasa Reformu; Adalet, Yargı ve Hukuk; Din-Devlet-Toplum; Yerel Yönetim ve Ademi Merkeziyetçilik; Türkiye ve Ermeniler; İfade Özgürlüğü ve Medya; Türkiye-Avrupa İlişkileri; Bölgesel Çalışmalar (Ortadoğu, Akdeniz, Güney Kafkasya); Toplumsal Çalışmalar; Küresel Yaklaşımlar.

PODEM çalışma kadrosunda Aybars Görgülü, Ayşe Yırcalı, Beril Bahadır, Etyen Mahçupyan, Özge Genç ve Sabiha Senyücel bulunmaktadır.


Derneğimizin Birinci Genel Kurul Toplantısı, aşağıdaki gündemle yapılacaktır:

  1. Açılış ve yoklama,
  2. Genel Kurul Başkanlık Divanı’nın seçilmesi,
  3. 2015 çalışma programı ve tahmini bütçesinin okunması, görüşülmesi ve onaylanması,
  4. Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu seçimi,
  5. Dilek ve öneriler.

Genel Kurul gündemindeki konuların ele alınması sonrasında Türkiye’nin siyasi ve sosyal meseleleri üzerine bir sohbet/tartışma ile devam edilmesi planlanmaktadır.

İlk toplantıda yasal çoğunluk sağlanamaz ise, ikinci toplantı 30 Nisan 2015 Perşembe günü saat 17.00’de aynı adreste yapılacaktır.

 

Detaylar

Tarih:
9 Nisan, 2015
Saat:
5:00 pm - 7:00 pm

Mekan

Conrad Hotel
Saray Caddesi No: 5, Cihannüma Mahallesi
İstanbul, Türkiye