Dr. Mine Yıldırım

Mine Yıldırım, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler (İngilizce) bölümünden mezun olduktan sonra İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde İnsan Hakları ve Medeni Özgürlükler alanında lisansüstü eğitimini tamamlamıştır. Yıldırım, Finlandiya’da AAbo Akademi İnsan Hakları Enstitüsü’nde “Din veya İnanç Özgürlüğünün Kolektif Boyutu- Uluslararası Hukuk ve Türkiye Üzerine bir Vaka Çalışması” başlıklı teziyle doktora derecesini almış ve tez çalışmasından 2017 yılında bir kitap yayınlamıştır.

Norveç Helsinki Komitesi İnanç Özgürlüğü Girişimi’nde proje yöneticisi olarak çalışan Yıldırım, hem akademik alanda inanç özgürlüğüne ilişkin akademik yayınları hem de kurucusu olduğu İnanç Özgürlüğü Girişimi ile Türkiye’de herkes için inanç özgürlüğünün korunması için hazırladığı araştırma raporları bulunmaktadır.

Değerli çalışmaları neticesinde Yıldırım, inanç özgürlüğü konusunda faaliyet gösteren ve bu alanda önemli katkıları bulunan kişilere verilen, inanç özgürlüğü alanında en prestijli ödül olan Stefanus İnanç Özgürlüğü Ödülü’nü 2016 yılında almaya layık görülmüştür.

ÇALIŞMALAR
KATEGORİ